צילום: pexels

"אנחנו לא זוכרים ימים, אנחנו זוכרים רגעים".

צזארה פבזה (סופר ומשורר איטלקי מהמאה ה-20)

מהו זיכרון טוב? או רע?

מה הכוונה כשאני אומר שאני לא זוכר? האם זה מטיל דופי באמינות הדברים או שמא ביכולת שלי לזכור דברים?

הזיכרון הוא מתעתע מאוד. באופן מוזר אנחנו יכולים לזכור בפרוטרוט תכנים שקרו מזמן או סיפורים שסופרו לנו בילדותינו, אך מתקשים להזכר בדברים אחרים שקרו לא מזמן.  

הזיכרון מחולק לזיכרון לטווח קצר ולזיכרון לטווח ארוך ארוך. הזיכרון שבדרך כלל נפגע בהזדקנות הוא הזיכרון לטווח קצר. מה היה אתמול? האם דיברנו בטלפון? הייתי צריך לעשות משהו אך אינני זוכר. החוויה היא מתסכלת מאוד וגם מפחידה. אני זוכר שאני לא זוכר.

הזיכרון הוא אחד הכלים החשובים שמתחזקים את חיינו, כשאנחנו מאבדים אותו, בהדרגתיות, אנחנו למעשה מאבדים חלק חשוב ומהותי מהחיים שלנו ומהזהות שלנו.

באחת הפעמים סיפרה לי מטופלת שהיא מרגישה שהיא מאבדת את הזיכרון שלה וזה יוצר מתחים רבים בינה לבין ילדיה. היא מרגישה שהם אינם דואגים לה בעוד הם מקפידים לבקר אותה ולהתקשר אליה מדי יום, אך היא איננה זוכרת כי דיברה איתם. היא הביעה פחד קיומי על אובדן זיכרונה.

ראשית, יש לפנות לרופא על מנת לאבחן האם מתחילים תהליכים דימנטיים. שנית, באופן מעשי, יש לנסות להטמיע שיטות חדשות לשמירת מידע.

למשל, לרשום דברים. לסמן דברים באופו שיעוררו את הזיכרון. חשוב שיעשה זאת האדם עצמו ולא אחד מילדיו. הסימון הוא אסוציאטיבי ולכן יש לתת אותו למי שחש כי הוא מאבד את זיכרונו. 

ואיך אפשר להקדים תרופה למכה? קיימים אין ספור מאמרים על נושא הזיכרון בהתייחס לגיל המבוגר. באופן גורף כולם ממליצים על תזונה בריאה, פעילות גופנית וקשר חברתי. שלושת המרכיבים הללו יכולים לתת בסיס טוב לשמירה על תפקוד זכרוני מיטבי גם בגיל השלישי.

חשוב לי לציין כי הגוף שלנו עובר תהליכי הזדקנות במהלך כל חיינו. תאים מתים ותאים חדשים נוצרים. אי אפשר לעצור את ההזדקנות ואין דרך להישאר צעירים לנצח (האם זה מה שהיינו מייחלים באמת?). אנחנו יכולים להסתמך על מאמרים ומחקרים על מנת ללמוד על התקדמות המחקר בנושאים כאלו או אחרים - אך נצטרך להפנים את העובדה כי לא נחיה לנצח. 

בואו ננסה להתמקד בכאן ועכשיו. בחוויה שקורית אצלי ברגע זה ואת השפעתה עלי. לתת לרגעים הקטנים להיות משמעותיים ולדעת להשען עליהם באהבה.

יכול להיות שנאבד את הידע שרכשנו או את שלל מאגרי הזיכרון שאספנו במהלך חיינו - אך את הרגע הזה שאנחנו נמצאים בו עכשיו - נדע להעצים וליהנות ממנו.

זה לא פשוט וצריך ״מסע״ קטן לעבור על מנת ליישם את הגישה הזו - אך זה אפשרי. תנו לעצמכם את היכולת ליהנות מהדברים הקטנים, לנצור את הרגעים הקסומים שאתם חווים - תרשמו לכם אותם. תצלמו אותם, תציירו אותם,תשירו אותם - כל אחד על פי דרכו המיוחדת לו.

תיצרו לעצמכם ״אלבום רגעים״ ותשזרו את נקודות האור בתוכו, כשתפתחו אותו תראו כמה רגעי אושר חוויתם וכמה חייכם עשירים! כשאתה נהנה מהרגע, אתה נהנה מסך הכל חייך.

בהצלחה!

יעל חביב - מפגשים ברומו של גיל. הרצאות, סדנאות, ייעוץ זוגי ואישי. ניתן ליצור קשר במייל, בפייסבוק  או בטלפון 050-6803313