במסגרת חקירות שאנו מנהלים, אנו נחשפים לעתים לסיטואציות שלא קשורות לחקירה, ומרגישים חובה להתערב.

שלמה הוא בעל עסק בתחום הגננות ומעסיק כמה עובדים, והוא ביקש שנבצע מעקב אחר אחד מעובדיו. העובד ששמו איתן, נמצא כבר מספר שבועות בימי מחלה לאחר פציעה ברגלו. ליעקב הגיע מידע שאיתן החלים מזמן ואפילו החל לעבוד בעסק המשפחתי. שלמה ביקש שננהל חקירה שתכלול מעקב אחר איתן ובמידת הצורך גם ביקור כשהוא עובד בעסק המשפחתי.

מספר ימים לאחר פנייתו של יעקב, צוות בילוש המתין בשעת בוקר מוקדמת ליד ביתו של איתן. בשעה רבע לשמונה איתן נראה מסיע את שני ילדיו לגן ולבית הספר וחוזר לבית. עד שעות אחר הצהריים איתן לא נראה יוצא מהבית, וצוות המעקב החליט להתקפל. כעבור יומיים, שוב המתין צוות מעקב ליד הבית של איתן. הוא נראה מסיע את ילדיו, אבל הפעם המשיך לאזור תעשייה של עיר סמוכה והגיע לעסק המשפחתי. לאורך שעות היום איתן נראה מסתובב במתחם בית העסק.

צילום: pexels

במהלך היום, איתן נסע עם אדם נוסף מבית העסק לסניף בנק קרוב וחזר לבית העסק. בשעת צהריים מאוחרת איתן עזב את העסק ושב לביתו. במהלך השבועיים הבאים ניהלנו עוד כמה ימי מעקב, במרווחים שונים. במהלך כל הימים איתן הגיע לבית העסק. נראה היה שהוא מתנהל שם כבעלים של המקום. בשני ימים שונים נכנסו שני חוקרים שונים לבית העסק. השניים שוחחו בענייני העסק עם איתן, שקשר את עצמו לניהול המקום.

החקירה הסתיימה והממצאים הועברו בדו"ח חקירה מסודר לשלמה, שהחליט לקבל ייעוץ מעורך דין לענייני דיני עבודה לדעת באילו צעדים לנקוט.

אבל דבר אחד נשאר פתוח... במהלך כל ימי המעקב, כאשר איתן היה מסיע את ילדיו לגן ולבית הספר, בנו הקטן תמיד נראה יושב על ברכיו, בינו לבין ההגה, בעוד הבן הנוסף עומד על המושב שלצד הנהג. שני הילדים נסעו ברכב ללא חגורת בטיחות, ובאופן המסכן את חייהם.

במהלך כל ימי המעקב דאגו החוקרים לצלם את איתן במהלך הנסיעה כאשר שני ילדיו איתו ברכב. התנהגותו חסרת האחריות של איתן לא יכלה לעבור לסדר היום מבחינתנו. המידע הועבר לגורמי אכיפת החוק.

כעבור כמה ימים, ניידת משטרה עצרה את איתן והפתיעה אותו מיד בתחילת הנסיעה, כששני ילדיו איתו ברכב, אחד על ברכיו והשני עומד על המושב שלצידו. רק אז ניתן היה לקבוע: התיק סגור.

הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי. שמות הדמויות, כמו גם פרטים נוספים, שונו בכדי למנוע את חשיפת המעורבים.

גולן פנחס, חוקר פרטי, הוא בעל משרד "ים החקירות", בנתניה