מרכז המבקרים קמרונות נמל קיסריה | צילום: אסף פינצ'וק

בהשקעה של למעלה מ-150 מיליון שקלים של קרן אדמונד דה רוטשילד ובתום תכנון הנדסי מאתגר  של החברה לפיתוח קיסריה , נחנך בשבוע שעבר פרוייקט השימור של קמרונות  הנמל, בגן הלאומי קיסריה.

את פרוייקט  השימור אדיר המימדים  חנכו נשיא המדינה, ראובן  ריבלין והברונית אריאן דה-רוטשילד,  כמו גם את מרכז המבקרים החדשני שהקימה החברה לפיתוח קיסריה במבנה המונומנטלי שהקים  הורדוס, על מזח הנמל .

את הקמרונות האדירים,  7.40 מטרים גובהם ו-21 מטרים עומקם, הקים הורדוס ברוחב ממוצע של 5.2 מטר. הללו היוו, חלק ממערך האחסנה בנמל ושימשו כבסיס לבימת המקדש שהקדיש לפטרונו  הקיסר אוגוסטוס .המקדש עצמו היה ליבה הפועם של העיר , שהיוותה צומת מרכזית של הכלכלה והסחר בין מזרח למערב בעת העתיקה.

שיקום ושיחזור הקמרונות שעמדו בסכנת התמוטטות, היה מורכב במיוחד וארך יותר מחמש שנות עבודה  של צוותים מיומנים, ארכיאולוגים, מהנדסים ואדריכלי שימור.

מרכז המבקרים קמרונות נמל קיסריה | צילום: אסף פינצ'וק

במקביל לחפירה הארכיאולוגית, נדרשו  גם פעולות כמו: הקמת תמיכות הנדסיות, בדיקה מדוקדקת של יציבות הקירות ושכבות העפר בכל נפחם של הקמרונות ואף פירוק זהיר והרכבה מחדש של קירות המתחם.  במהלך החפירה נחשפה העובדה , שמאז הוקמו ע"י הורדוס, הקמרונות כבר התמוטטו בעבר ושוחזרו בתקופה הביזנטית לפי התוואי המקורי שלהם .

בקמרונות  המשוחזרים , הקימה החברה לפיתוח קיסריה  מרכז מבקרים שמשלב עתיקות מאוצרותיה הגנוזים של קיסריה ,עם טכנולוגיה חדישה. במרכז  התצוגה, מוקרנת הפקה בינלאומית של אפוס היסטורי על דמותו המורכבת של המלך הורדוס, כשזו נגישה לבעלי צרכים מיוחדים.

במעמד החנוכה אמר הנשיא ריבלין: "קיסריה  מושכת מאות אלפי מבקרים מדי שנה, ואני מאמין שבעתיד הקרוב, תזכה למקומה הראוי כאחד החלונות המרשימים ביותר בעולם אל העבר הקדום. כל כך הרבה מהעיר העתיקה עדיין נמצא מתחת לפני האדמה, כמו מתנה מההיסטוריה המחכה שיגלו אותה". 

הברונית אריאן דה רוטשילד הוסיפה: "קיסריה היא מקור השראה לקריאה שלנו ליצירת עתיד משותף ביחד. קרן אדמונד דה רוטשילד פועלת כדי לתת ביטוי לכל הגוונים במרקם האנושי של החברה הישראלית ולהעצימם. אני מאמינה שחברה ששואבת את כוחה ממגוון חבריה, אמונותיהם ומסורותיהם היא חברה איתנה, מרתקת ועשירה יותר".