הורים לילדים בוגרים עם צרכים מיוחדים מאיימים להפגין מול עיריית חדרה. לטענתם, במשך שנים הובטח להם שתימצא מסגרת מתאימה בעבור ילדיהם בעיר, אך עד עתה דבר לא נעשה. הצעירים מעל גיל 21 שולבו במסגרות של אקי"ם בעיר, אך מראש דובר על פתרון זמני, עד שיימצא להם מבנה. בינתיים, הם טוענים, מבנה אינו נראה באופק.

"יש לנו תחושה שאנחנו כנראה לא מעניינים איש, כמה אפשר לחכות? כמה הבטחות אפשר לשמוע?", אומר השבוע דוד מזרחי, הורה לצעיר המצוי כיום במסגרת של אקי"ם. 

סניף אקי"ם בחדרה. פתרון זמני | צילום: אלעד גרשגורן

לדברי ההורים, עוד לפני כשמונה שנים הובטח להם שייבנה בעבור ילדיהם מוסד מתאים בעיר, ולטענתם ראש העירייה, צביקה גנדלמן, אף התחייב בפניהם בכתב עוד בראשית הקדנציה הראשונה שלו בתפקיד, שיימצא מבנה קבע בעבור אוכלוסייה זו, אולם בפועל לצעירים עם המוגבלויות הקשות אין עדיין מענה בעיר.

במכתב ששיגרו ההורים לגנדלמן בשנת 2015, שכותרתו הייתה "סיוע להקמת מוסד לבעלי מוגבלויות קשות בחדרה", כתבו ההורים, כי "עד לפני כשנה ילדינו לא היו במסגרת בעיר, כי לא נמצאה כזאת בחדרה. נאלצנו להסיעם ולהחזירם למוסדות מחוץ לעיר, כשהמעמסה על כתפינו אדירה. לפני כשנה (ב-2014) לשמחתנו ולרווחתנו שולבו ילדינו במוסד אקי"ם בחדרה, והדבר הקל עלינו מאוד את המעמסה. שילובם של ילדינו היה זמני, ואז הובטח לנו שיקבלו מענה זמני במוסד אקי"ם לתקופה של שנתיים, ובעתיד ישולבו במוסד שייבנה בעבורם במקום אחר בחדרה.

"מאז שנולדו הילדים ועד היום ובמשך עשרות שנים, לא יתוארו, אין אנו צעירים יותר, ואין אנו יכולים עוד לספק לילדינו את ההשגחה ואת הטיפול שנתנו להם בצעירותנו", כתבו.

ההורים הבהירו, כי מוסד ייחודי לילדיהם בעיר הוא הפתרון ההולם לצרכיהם המיוחדים, והוא אף יקל עליהם את העומס: "זהו צו מוסרי שחייבת החברה לבעלי מוגבלויות קשות. אם לא נעשה זאת אנו, הם לא יוכלו לעשות זאת לעצמם. חברה שיודעת להגן על החלשים והנזקקים היא חברה שראוי להשתייך אליה".

בשנת 2017, לאחר פגישה עם ראש העירייה, שיגר מזרחי מכתב נוסף לגנדלמן, ובו כתב: "אנו ממתינים לתשובתך ומצפים לתשובה אוהדת".

השבוע הבהיר מזרחי כי ההמתנה נמשכת: "אנחנו לא מבינים מדוע הנושא ירד מסדר היום. נפגשנו עם ראש העירייה, נפגשנו עם מנכ"ל העירייה, תמיד קיבלנו תשובות שהנושא יטופל. שנים שאנחנו ממתינים, מתנהלים בנימוס ובסבלנות, אבל הסחבת אינה נגמרת. אנחנו הולכים ומזדקנים, ומה יהיה על הצעירים הללו בהעדר מסגרת? זה הדבר הראשון שצריך היה לעמוד על סדר היום הציבורי. המסגרת של אקי"ם היא זמנית. הם לא מחויבים לקבל את ילדינו שהם מעל גיל 21. אנחנו דורשים מעיריית חדרה, שמחויבת על פי חוק למצוא מענה לילדינו — לעשות זאת, לאלתר".

לדברי ההורים, מאחר שפניותיהם הרבות ומצוקתם אינן מובילות לשינוי בקבלת ההחלטות העירונית, הם יקיימו הפגנה עם ילדיהם במסדרונות העירייה.

מהעירייה נמסר: "השנה השיבה העירייה לבקשת ההורים להקצות קרקע להקמת מרכז יום לדיירים בוגרים של אקי"ם, ברחוב האיקליפטוס. מחלקת הנכסים העבירה לאקי"ם את כל הטפסים ואת המידע הנדרש לצורך הגשת הבקשה להקצאה, אך עד כה לא ידוע על פעולות שנעשו על די ההורים לקידום ההליך".