לימודי הנהיגה בחדרה הועברו | צילום: איתמר רותם

תושבים מבית אליעזר מפיצים עצומה, הכוללת דרישה מעיריית חדרה לפעול להפסקת קיום מבחני הרישוי ("טסטים") ולימודי הנהיגה בשכונה. 

בעצומה המופצת, שכותרתה "שמים סוף ללמדים בבית אליעזר" נכתב: "אנו, תושבי בית אליעזר, מוחים על הפיכת השכונה שלנו למגרש ללימודי נהיגה ולטסטים. בשנה האחרונה יש תופעות מטרידות ברחבי השכונה: רכבי לימוד נהיגה רבים מספור השתלטו על רחובותינו, בבקרים בפרט ולאורך כל שעות היום רכבי הלימוד מכל האזור יוצרים פקקי תנועה אין-סופיים בשכונה וביציאות ממנה, ומסכנים את ילדינו הנמצאים בדרכם מבתי הספר ואליהם. נוסף על כך, המשרד, שממנו יוצאים כל הטסטים של חדרה רבתי, נמצא בקניון 'הפרדס' בבית אליעזר החדשה".

קראו גם >> למה עברו לימודי הנהיגה בחדרה ממרכז העיר לבית אליעזר? (וידאו)

טענה נוספת שהובאה בעצומה התמקדה בנושא החניות: "רכבי הבוחנים השתלטו באופן מחפיר על כל החניות החופשיות סמוך לקניון, הכביש סומן על ידי העירייה כאזור ששמור לטסטים בלבד, ואף הוצב תמרור המבהיר זאת", נכתב. "מכאן שלכל סידור קטן בקניון, עלינו למצוא חניה בחניון התת-קרקעי בקניון. גם בלילה, רכבי לימוד הנהיגה ומשאיות ה'למד' נשארות ללון בשכונה. כדי לחסוך דלק משאירים המורים את רכביהם בשכונה וחוזרים בבוקר, ועל הדרך חוסמים חניות של תושבים ושל מבקרים".

לימודי נהיגה, מבחן תיאוריה. צילום: הרצל יוסף

גם כלפי התנהגותם של מורי הנהיגה הופנו טענות: "הם אינם בוחלים בהטלת מימיהם בכל מקום, והופכים את השכונה למזוהמת יותר ואת פתחי הבניינים לשירותים ציבוריים". 

העצומה נחתמה בדרישה להוציא את לימודי הנהיגה ואת הטסטים מהשכונה: "אנו בחרנו בחדרה ובבית אליעזר כשכונה מתוך מודעות למזגה השקט ולאופייה המיוחד", נכתב. "התופעה המתוארת פוגמת באיכות חיינו ומפריעה מאוד להתנהלות התקינה. אנו דורשים מהעירייה לסגור לאלתר את כביש השכונה לכניסת 'למדים', ולהעתיק את משכן הטסטים למקום ראוי יותר".

בוועד שכונת בית אליעזר העניקו רוח גבית לדרישות שהעלו. מהוועד נמסר: "אנחנו מתנגדים ללימודי הנהיגה ולקיום הטסטים בשכונה, וסבורים כי כל הנושא הזה צריך לצאת מבית אליעזר למקום כמו אזור התעשייה. במיקום כזה, הם לא יפריעו לחיי התושבים, כלומר, זה עדיין יישאר בחדרה לרווחת התושבים, אבל לא בתוך שכונת מגורים, תוך הפרעה מאסיבית לשגרת החיים. אנחנו מצויים בהידברות בנושא זה עם עיריית חדרה, ובהתחלה גם היה לנו שיח עם ועד מורי הנהיגה בחדרה. הבטיחו לנו שיוצבו תמרורים באזורים מסוימים בשכונה, שיבהירו בדיוק היכן הלמדים יכולים לפעול והיכן לא, ולצערנו זה לא קרה. תמרורים היו אמורים להיות פתרון זמני, עד שיוציאו סופית את הלמדים מהשכונה".

מעיריית חדרה נמסר: "כל נושא רכבי לימוד הנהיגה בשכונת בית אליעזר נבדק על ידי גורמים מקצועיים. יוזכר, כי משרד הרישוי שקל לסגור לחלוטין את הסניף בחדרה ולהעבירו לנתניה, מה שיכביד מאוד על תושבי העיר בכלל וביניהם תושבי בית אליעזר".

מוועד מורי הנהיגה נמסר: "שיעורי נהיגה מתבצעים בכל שכונות העיר ואף מחוץ לה. מבחני הנהיגה יוצאים מקניון הפרדס ומתבצעים בעיר או בעמק חפר ולא רק בשכונה. נתבקשנו על ידי יושב ראש מינהלת השכונה להימנע מנסיעה באזור בתי הספר וגני הילדים, וכך אנו עושים. רוב שעות היום ברחובות השכונה תנועה דלילה מאוד, כך שאיננו מפריעים. בשעות העומס מורי הנהיגה לא נמצאים בצירים העמוסים, בעיקר כדי שנוכל ללמד נהיגה ולא לעמוד בפקק, וכמובן כדי לא להגביר עומסי תנועה".