שדה התעופה בהרצליה | צילום: מאיר פרטוש

בדיון שהתקיים ביום שני השבוע בועדה לתשתיות לאומיות, החליטה הועדה כי לא ניתן לפזר את השימושים (חלופת האפס) והשאירה על כנה את ההחלטה על חלופת  מזרח חדרה. המשמעות: שדה תעופה צפוי לקום במזרח חדרה, לצד 6,000 יחידות הדיור שמתכננת הותמ"ל בצמוד לשטח.

מהחברה להגנת הטבע שהציגה חוות דעת של מומחה התעופה עו"ד גדי ירקוני , שלפיה אין צורך בשדה  נוסף, הבהירו כי הם בוחנים את האמצעים העומדים לרשותם שעשויים  להביא לביטול החלטת הות"ל .

לדיון קדמה היערכות  של הרשויות המתנגדות  וטרם הדיון, פנו עיריית חדרה, המועצה האזורית מנשה ורשויות נוספות באזור, במכתב למהנדסת הועדה לתשתיות לאומיות (הות"ל) נאוה אלינסקי והביעו התנגדותם להקמת השדה באזור חדרה: "מועצה אזורית מנשה, עיריית חדרה, מועצה אזורית עמק חפר, עיריית באקה אל גרבייה ומועצה מקומית פרדס חנה כרכור, מתנגדות נחרצות להעברת שדה התעופה הרצליה לחלופת חדרה מזרח", נכתב בפניית הרשויות.

"העברה זו תפגע באוכלוסיה בהיקף גדול ותעביר מטרד מאזור הרצליה לאזור אחר. במעמד הדיון בכוונתנו להציג באמצעות מומחים, טעמי התנגדות לחלופת חדרה מזרח, שהבחירה בה התקבלה בהליך תכנוני לקוי שבוסס על הנחות יסוד ופרוגרמות שגויות", הובהר במכתב.

השטח שבו מתוכנן לקום שדה התעופה. ההחלטה תשתנה?

במועצה המקומית פרדס חנה כרכור קראו לתושבים להגיע לדיון, על מנת להפעיל לחץ ציבורי על חברי הועדה, וחבר המועצה אביעד סיני אף פרסם פוסט לציבור בו כתב: "לא לשדה בבית אליעזר חדרה. אמנם בדקה התשעים (ותמים מי שחושב שזה לא מגמתי, מתוך רצון לסכל הגעת  ציבור לדיון) אבל, סוף סוף נקבע מועד לדיון שיקבע אם יוקם שדה תעופה צמוד לחדרה, תלמי אלעזר והאזור.

"המועצות הרלוונטיות נערכות בשיא הכוחות ואנו זקוקים לכם שם. הסעות מרוכזות ייצאו מטעם מועצה אזורית מנשה. נדגיש כי הסכנה לא חלפה, האיום עוד קיים ולכן יש חשיבות אדירה ללחץ הציבורי". 

בעקבות  תוצאות הדיון נמסר מעיריית חדרה: "ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן וראש המועצה האזורית מנשה אילן שדה נחושים: "לא ניתן שיעבירו את המפגע הקשה בהרצליה לאזור שלנו כדי שנדל"ניסטים יקבלו את השטח. על הוועדה לפזר את השימוש בשדות תעופה קיימים ולא להקים שדה תעופה חדש. לא נאפשר פגיעה באיכות החיים שלנו ובשטחים הירוקים.  נפעל  וניאבק על כך בכל דרך חוקית".

ממועצה אזורית מנשה נמסר: "לא ניתן שיעבירו את המפגע הקשה בהרצליה, לאזורנו כדי שנדלניסטים יקבלו את השטח.לא ניתן לממשלת ישראל לעשות זאת ונאבק בכך בכל דרך חוקית".