ישיבת מועצת העיר חדרה | צילום מסך

סגן ראש העיר טל אליהו, הניח על שולחן ראש העיר הצעה ל'קוד אתי' לעיריית חדרה ולמועצת העיר.  

כיום, העובדים ונבחרי הציבור מתנהלים ללא 'קוד אתי' רשמי ולאור הוולגאריות והשיח הירוד בחלק ניכר מישיבות מועצת העיר לאחרונה,  התחדד אף יותר הצורך באמנה של כבוד וסובלנות .

לאחר  ישיבת מועצת העיר האחרונה  למשל , מלאו הרשתות החברתיות באופן מפתיע בביקורות  נוקבות , לא על הנושא המסעיר של הדיון - פתיחת עסקים בשבת , אלא דווקא , על   השיח האלים בין נבחרי הציבור.

ויקטור סעדה, עוזרו של טל אליהו, שכתב את ההצעה לקוד האתי  לעירייה, סיפר כי הופתע לגלות שהעירייה כלל אינה מצוידת במערכת כללי אתיקה ומידות טובות: "גיליתי שהיה ניסיון לקדם קוד אתי בתקופת ראש העיר חיים אביטן, אך הקוד לא אושר ולא קודם ונשאר ברמת 'טיוטא' בלבד. במידע שמצאתי במשרדי העירייה הבנתי שנעשתה פנייה לד"ר שי נחושתאי מנהל המרכז לאתיקה, מהמכללה לאיכות השילטון, בנובמבר 2011.

"הד"ר ליווה את צוות  כתיבת הקוד, שכלל מנהלי אגפים ומחלקות ואת מנכ"ל העירייה דאז איקי צור והיועמ"שית שרון שרוני. הצוות שקד והכין טיוטא אבל זו , מעולם לא קודמה ולא אושרה ככה שהיום העירייה פועלת ללא קוד אתי" הסביר "  במצב דברים זה , החלטתי לכתוב הצעה לקוד אתי בעצמי בתקווה שתאומץ. אני רואה בכך חשיבות עליונה", הסביר.

עפ"י הקוד שכתב סעדה, הסעיף הראשון הוא יושרה: "עיריית חדרה ועובדיה ינהגו ביושר ובתום לב, העובדים יפעלו  באמינות בהגינות ובטוהר המידות בעת ביצוע תפקידם , במתן שירות לתושב  ובעבודת צוות בתוך היחידות השונות בעירייה וביניהן . העובדים יפעלו בנאמנות  ללא ניגוד עניינים וללא משוא פנים תוך הקפדה על שימוש יעיל ומושכל במשאבי הארגון".

הסעיף השני, שאולי הכי רלוונטי להתרחשויות האחרונות מדבר על כבוד הדדי ולפיו " עיריית חדרה ועובדיה מחויבים למתן שירות אדיב  סובלני ושיוויוני תוך שמירה קפדנית על כבוד האדם וברגישות לצרכיו השונים של הזולת  זאת ביחסם לתושבים, למנהלים, לכפופים להם , לעמיתיהם ולכל גורם הבא עימם במגע".

יתר הסעיפים בקוד האתי המוצע נוגעים  למקצוענות ומצוינות , סעיף המתמקד בתושבי העיר ובצורך להעניק להם  שירות מיטבי על בסיס ידע נסיון והכשרה מקצועית מתמדת . סעיף המדבר על שותפות , מדגיש  את הצורך בכך שהעובדים יפעלו למימוש חזון ומטרות העירייה תוך גיבוי וסיוע הדדי , "בהיותם הנכס היקר ביותר  לעירייה העובדים הינם שותפים מלאים להצלחת העירייה במימוש מטרותיה" נכתב.

הסעיפים החותמים את ההצעה לקוד הינם  שקיפות ואחריות , ולפיהם :" עיריית חדרה ועובדיה יתנהלו  תוך מחויבות לשקיפות ולגילוי נאות תוך שמירה על הוראות הדין וצנעת הפרט , כמו כן  יהיו נאמנים למערכת וערכייה וייצגו באופן המכבד את התושבים".

סגן ראש העיר טל אליהו מסר כי "מדובר בקוד אתי שלראשונה מוצג לפרסום, מה שלא היה מאז ומעולם, לאור ההתנהגויות האחרונות בישיבת מועצה הדבר מקבל משנה תוקף. אשמח שראש העיר יקבל את הצעתי ונפרוץ דרך "ביחד". 

באשר  לשאלה האם הקוד יאומץ על ידי העירייה, לא נמסרה תגובה מעיריית חדרה.