במערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה החל השימוש באנדוסקופ בלבד לשם ביצוע של ניתוחים בשיטה זעיר פולשנית לפריצת דיסק והצרות התעלה המותנית. 

הניתוח, שכמוהו בוצעו כבר מספר מקרים ב"הלל יפה", כולם בהצלחה, מהווה את אחד הניתוחים החדשניים ביותר בתחום הכירורגיה הזעיר פולשנית בניתוחי גב, ואשר המרכז הרפואי הלל יפה הוא בין הראשונים שמבצעים אותו בישראל.

ההליך בפעולה. צילום: דוברות הלל יפה

הניתוח עצמו, כאמור, עושה שימוש במכשיר האנדוסקופ באופן מלא. מדובר בטכנולוגיה מתחומים כגון גסטרואנטרולוגיה ואף אוזן גרון, אשר נעזרת במצלמת זעירה ובצנתר דק בכדי לבצע פעולות כירורגיות.

יתרונותיה של השיטה החדשנית כוללות פתח כניסה, ובהתאם צלקת קטנה מאוד (5 עד 6 מ"מ), - פגיעה קטנה עד מזערית ברקמות רכות כגון עור, שרירים ועצבים, - איבוד דם מינימלי במהלך הניתוח, - כאבים, שהם תוצר של הניתוח- פחותים יותר, - התאוששות וחזרה לשגרה מהירות – ואף שחרור הביתה ביום הניתוח, - צלקת ניתוחית אסתטית יותר מהרגיל.

גם השיפור לאחר הניתוח נראה מהר יותר. ד"ר איל ברבלק מספר על אישה בת 35 שהגיעה לביצוע ניתוח כתוצאה מפריצת דיסק שגרמה לה לצליעה: "כבר ביום הניתוח, לאחר שקמה ממיטתה במסגרת הבדיקה הראשונית, היא דיווחה על העדר הכאב וחזרה לתבנית הליכה תקינה", השיפור הקליני המהיר והפגיעה המינימלית לרקמות רכות מאפשר חזרה מהירה לשגרת חיים ובמרבית המקרים לא נידרש המטופל לפיזיותרפיה או שיקום".

לציין כי ניתוחים זעיר פולשניים הם כבר מזמן עובדה קיימת בשטח הכירורגי, ובתחום הכירורגיה האורתופדית. לציין כי קיימת שיטה זעיר פולשנית יעילה המסתייעת גם היא באנדוסקופ/מיקרוסקופ ובצינורות חלולים ("שיטת צינורות")  עם זאת, עדיין מרבית ניתוחי הגב לתיקון או לכריתה של דיסק פרוץ מותני הן בשיטה פתוחה בה מבצעים חתך של מספר סנטימטרים בגב עם פגיעה נרחבת יותר ברקמות רכות.

פריצת דיסק והצירויות ניווניות של תעלת השדרה הינן מהסיבות השכיחות לכאבי גב וכאבים הקורנים לגפיים תחתונות, קושי בניידות וירידה באיכות החיים. השיטות לטיפול במצב זה כוללות על פי רוב טיפולים שמרניים תחילה, אך חלק מהמטופלים יאלצו לבצע ניתוח לכריתת הדיסק או הרחבת התעלה לשם הטבה בכאבים ושיפור איכות החיים.

פריצת דיסק היא אחת הסיבות השכיחות לכאבי גב. במרבית המיקרים טיפולים שמרניים יסייעו להפחתת הכאבים. כ- 5% אחוזים מכלל הסובלים מפריצת דיסק, יאלצו לבצע ניתוח לכריתת הדיסק לשם טיפול בבעיה.

כאמור, ב"הלל יפה", שמחים להיות בין הראשונים בארץ שעושים שימוש בשיטה הזעיר פולשנית שעושה שימוש בטכנולוגית האנדוסקופ במלואה, ובעיקר שמחים על האפשרות לתת למטופלים אופציה נוספת להבראה מהירה יותר ולחזרה מהירה יותר לשגרה.