ישיבת מועצת העיר חדרה, אתמול. ביטוי בעייתי | צילום מסך

סערת הגויים: אמש (15.5) במהלך דיון בהצעתו של ראש העיר צביקה גנדלמן, להרחיב את קשת העסקים הפתוחים בשבת בעיר, הטיח חבר האופוזיציה ויו"ר ש"ס בועז ביטון בחברת המועצה מירי נחשונוב מ'חדרה ביתנו': "יש כאן חברי מועצה דתיים שמייצגים גם את הציבור מסורתי והחילוני, לעומת זאת, יש כאן מפלגות רוסיות שמייצגות רק את הגויים הרוסיים".

דברים אלו גררו אחריהם שובל של מחאות וביקורת מצד יתר הנוכחים בדיון: "היה דיון סוער מאד ובלהט הרוחות לא עצרתי לחשוב על הניסוח" הבהיר ביטון, "ולכן זה נשמע כאילו התכוונתי שכל הרוסים גויים, זו לחלוטין לא הייתה כוונתי. מה שהתכוונתי לאמר היה שיש במועצה מפלגות חילוניות שמייצגות גם ציבור מסורתי שהשבת חשובה לו, לעומת זאת המפלגה של מירי נחשונוב 'חדה ביתנו' היא מפלגה סקטוריאלית שמייצגת את הציבור הרוסי.

"מה לעשות שחלק מהציבור הרוסי איננו יהודי, ומטבע הדברים השבת לא חשובה לו. בלהט הדיון הדברים לא נוסחו כהלכה על ידי ובמהלכה התנצלתי בפני רומן גישר ובפני מירי, על שדבריי לא נוסחו ולא הובנו כהלכה".

כזכור,  אמש התקיים במועצת העיר דיון  בהצעתו של ראש העיר להרחיב את חוק פתיחת העסקים בשבת , גם לקיוסקים, מכולות וסופרמרקטים במתחמים בפאתי העיר כמו האנרג'י פארק, כביש 4, ואזורי התעשייה בעיר.   

כשנחשונוב הציגה את עמדת 'חדרה ביתנו' באשר לכך, אמרה: "ביקשנו לתת אופציה לעסקים להחליט אם לא לפתוח בשבת או לא. עד מתי ייצאו תושבי העיר בשבתות  למתחם גן שמואל ומתחם עין שמר, אנחנו מבקשים חופש, קדמה , הזדמנות. זה הזמן וחבל לפספס את הזדמנות הזו ולכן אנו מצביעים לפי  מה שהבטחנו לכל אורך הדרך, בעד שבת חופשית". 

מיד בתום דבריה, פנה ביטון לנחשונוב והבהיר מה דעתו על  הצבעות נישתיות של ציבור מסוים בלבד.

רומן גישר העומד בראש 'חדרה ביתנו' התייחס לדברים ואמר " אני שמשפחתי וסבי נפגעו בפוגרומים בקישנייב בשנת 1916 בגלל היותם יהודים. הוריי שנלחמו במלחמת העולם השנייה, ואני עצמי שבחרתי לעלות  ארצה בגלל הציונות כי רציתי שילדיי יגדלו במדינה יהודית וישרתו בצבא, ביחידות מובחרות, צריך לשמוע התבטאויות גזעניות שאין להם מקום "אמר, "מי שמטוען שלשון הרע לא מדבר אליו  מתבטא ככה בישיבת מועצה. גזענות מודרנית של שנת 2019".

ואילו  מירי נחשונוב מסרה:" אתמול נחשף פרצופה המכוער של הגזענות . חשוב לציין שציבור בוחרינו  מגוון ואנחנו מייצגים בכבוד כל תושב ללא הבדל דת, גזע ומין". 

ביטון אגב, התנצל פעם נוספת על דבריו גם ברשת החברתית וכתב: "אין לי שום בעיה לחזור על התנצלותי. דברי לא נוסחו כראוי ובודאי לא התכוונתי להגיד כל הרוסים גויים. אני מתנצל מעומק הלב, מכל אחד ואחד שנפגע מדברים שנאמרו בלהט הוויכוח".