מחאת תשלומי ההורים הארצית צוברת תנופה גדולה בשנה האחרונה. שני בתי ספר מאזורנו קיבלו כותרות בהקשר זה, "חקלאי ברנקו וייס" ו"אולפנית אמונה אלישבע".

ההורים טוענים כי משרד החינוך נותן מסרים סותרים לגבי הנושא. כל למשל, לאחר שנתיים סוערות במיוחד בבית הספר "חקלאי ברנקו וייס" בפרדס חנה בהן נשמעו טענות קשות בנוגע לאי סדרים בכספי הורים, קבע משרד החינוך כי בית הספר גבה שלא כדין כחצי מיליון ש" ח אותם יש להשיב להורים: 296,621 ש"ח מיתרות שנותרו בסוף שנת תשע"ז , ו- 175,647 ש"ח אשר ניגבו בניגוד לחוזר מנכ"ל בשנת תשע"ח.

תיכון חקלאי ברנקו וייס (צילום: לירן טטרו)

קבוצת הורים פעילים שמקדמת  שקיפות ותקינות בגביית תשלומי הורים נתקלה ביחס עוין ומנוכר גם מתוך בית הספר אך במפתיע גם מהנהגת ההורים, לדבריהם. 

"ניסו להשתיק אותנו בכל הכוח", אמרה עינב לוביץ'-מצרפי, הורה בביה"ס,  "כנגד כל שאלה לגיטימית או ניסיון לבירור המצב העובדתי קיבלנו התנגדות משלל גורמים, הכל בשביל שלא נדע מה עושים עם הכסף שלנו באמת. לקח יותר מידי זמן עד שנסתיימה החקירה וגם כעת מונעים מאתנו המידע השייך לשימוש בכספים. זהו מידע השייך לציבור".  

ארז אריאב, גם הוא הורה  בביה"ס, אמר כי "חבל שמשרד החינוך מחכה עד שהמצב יתדרדר לכדי כך, ולא מונע התנהלות זו מראש על ידי בקרה ואכיפה פרואקטיב. אנחנו לא ננוח עד שכל שקל יוחזר ישירות לכיסו של ההורה המשלם". 

נירית לייבוביץ', מארגון "תשלומים 0"- לתקינות ושקיפות בתשלומי הורים, אומרת : "משרד החינוך מתקצב לכל תלמיד כמות בלתי נתפסת של שעות לימוד. (כ40 שעות בשבוע בחינוך העל יסודי). מצד אחד לא מתבצעת בקרה שהשעות הללו אכן ניתנות לתלמידים, ומצד שני המשרד מאפשר גביית כסף פרטי מהורים לרכישת שעות נוספות. מערכת האכיפה והבקרה של המשרד אינה מתפקדת - לא בשוטף ולא כאשר הורים פונים ומתריעים על אי סדרים. ההשלכות הינן חמורות – רשתות חינוך שמועלות בכספי ציבור, מפקחים שמשקרים ומתנכלים להורים, מוסדות חינוך שמפעילים מדיניות של הפרד וסכסך בין ההורים עד לכדי מצבים של שיימינג ואלימות כנגד הורים שדורשים שקיפות וילדיהם.

"אנחנו רואים במשרד החינוך כאחראי הישיר למצב הנוכחי ולתיקון המעוות. אנחנו מזמינים את ציבור ההורים לבדוק את תקינות הגביה במוקד המידע לתשלומי הורים של הארגון". 

בחודש האחרון פורסמו בערוץ כאן 11 שתי כתבות אודות התנהלות בתי הספר בפרדס חנה-כרכור בנושא התשלומים, שם הובאו גם תגובות הגורמים לנושא.

מברנקו וייס נמסר: "אנו שמחים תמיד לביקורת, והיכן שאכן היו הערות וליקויים - הם תוקנו במלואם לשביעות רצון כלל הגורמים, לרבות הנהגת ההורים".

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד אוסר על גביה של תשלומי יתר ומבקש מהורים שגבו מהם תשלומים שלא כדין לפנות אליו לשם טיפול בנושא. לצד הטיפול בתלונות, המשרד עורך בקרות שבמסגרתן הוא בודק האם בוצעו חריגות בתשלומים.

ממועצת פרדס חנה-כרכור נמסר: "גביית תשלומי יתר מההורים מטופלת באופן יסודי ונחרץ על ידי משרד החינוך. אנו נמשיך לוודא כי הנחיות המשרד מיושמות במלואן".