בחברה להגנת הטבע קוראים לציבור להתנדב ולסייע בסקר פרפרים, שיתקיים החל מהחודש הקרוב עד חודש יוני בחדרה ובאזור צפון השרון.

הסקר שיתקיים בהובלת אגודת חובבי הפרפרים, בתמיכת רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, מבוצע על רקע סקרי עבר, שהוכיחו כי פרפר מזן "נחושתן נמלים גלילי", המוכר כ"כחליל הגליל", מצוי בסכנת הכחדה, כשהסיבה העיקרית לכך היא תהליכי בנייה מואצים שפוגעים בבתי הגידול הטבעיים שלו

הפרפר הנדיר. ירידה של 90 אחוז בנוכחותו | צילום: משה לאודן

בשנת 2009 הוכרז הזן כערך טבע מוגן הנמצא בסכנת קיום ממשית, וכמעט עשור לאחר מכן, בשנים 2017 ו-2018 הוכיחו ממצאי ניטור, כי ביחס לשנים 2006 ו-2007 יש ירידה של 90 אחוז בנוכחותו באזורנו: "באיזור חפציבה נצפו בעבר כ-36 פרפרים לכל קילומטר שנסרק, לעומת 1.5 פרפרים שנמצאו לכל קילומטר שנסרק בשנתיים האחרונות", אומרת השבוע ד"ר נירית לביא אלון, רכזת מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע, "ובאותו האזור צפויה להיבנות שכונה חדשה (שכונת הפרפרים), שאמנם בעת תכנונה התחשבו באוכלוסיית הפרפר ונעשו מאמצים לשמרו, אולם עקב מצבו העגום, נדמה שנדרשים תיקונים נוספים בתוכנית".

נחושתן הנמלים הגלילי הוא פרפר החי חיי שיתוף עם נמלים. מהחברה להגנת הטבע נמסר, כי הוא נחשב נדיר ביותר ומופיע רק בטורקיה, בישראל ובעוד מדינות באזור, אולם אפילו באזור מוגבל זה תפוצתו אינה רציפה, ובארץ הוא נמצא רק בגליל העליון, בחרמון, ובצפון השרון, מנחל אלכסנדר בדרום עד אור עקיבא וקיסריה בצפון

"הפרפר נמצא במצוקה קיומית, וממש על סף הכחדה. עד לפני כמה שנים, אוכלוסיות הפרפר שיגשגו בדרום חדרה, בפארק השרון ובפארק הלאומי נחל אלכסנדר. כעת נותרה רק אוכלוסייה אחת בחפציבה, שתוכניות בנייה מאיימות עליה", אומר יו"ר אגודת חובבי הפרפרים, דובי בנימיני. "רגע לפני קידום תוכניות פיתוח ובנייה שיחסלו אותו סופית, אנו קוראים לציבור להצילו מהדחפורים ולהשתתף בסקר שאנו עורכים".

בחברה להגנת הטבע קוראים לציבור להצטרף למאמץ הניטור. פעילויות פתוחות של החברה, וכן הסברים על השתתפות בסקר, יתקיימו בשישה מועדים שונים, כשאת הפרטים המלאים ניתן למצוא באתר החברה להגנת הטבע.

מעיריית חדרה נמסר: "שכונת הנחל (הידועה בכינויה שכונת הפרפרים) נקבעה כשכונת מגורים בתוכנית המתאר המאושרת של חדרה, וכבר במהלך התכנון המתארי נקבעו עקרונות תכנון לשכונה, הכוללים התייחסות לשמירה על ערכי טבע והקצאת שטחים פתוחים נרחבים. תכנון השכונה מתחשב בערכים נופיים, בדגש על הפרפר הנדיר. במפגש שיתוף ציבור שהתקיים עם התושבים, הובטח לעשות כל מאמץ כדי לשמר את אזור המחיה של אוכלוסיות פרפרי 'כחליל הגליל' במסגרת התוכנית".