אוראל סלמאן, שלומד בכיתת החינוך המיוחד בחטיבת הביניים של בית הספר תחכמוני בחדרה, צפוי למצוא עצמו ב-1 בספטמבר 2019 בלי מסגרת חינוכית. לדברי אביו, אייל סלמאן, בעיריית חדרה לא מצאו בעבורו מסגרת חלופית במקום בית הספר תחכמוני, שסוגר בסוף שנת הלימודים הנוכחית את שעריו.

לפני כשבועיים הוחלט סופית לסגור את בית הספר בסוף השנה, עם מוסדות חינוך אחרים בעיר, מכיוון שמספר התלמידים הרשומים בהם אינו מצדיק את המשך פעילותם. לחטיבת הביניים תחכמוני, כך על פי העירייה, נרשמו רק 45 תלמידים, שחלקם אף אינם תושבי חדרה. מאגף החינוך בעירייה נמסר, כי הם נערכים לסגירה ולסיוע בשיבוץ מחדש של התלמידים בבתי הספר האחרים בעיר. המהלך כולו נעשה בגיבוי משרד החינוך ובתיאום אתו, אלא שלאוראל סלמאן לא נמצאה עדיין מסגרת.

אוראל סלמן. "הוא נולד מחדש בתחכמוני" | צילום: צביקה טישלר

מחאות הורי חטיבת הביניים לא הועילו, ולמרות ניסיונותיהם לשנות את רוע הגזרה, החטיבה בתחכמוני תיסגר בעוד כחודשיים

"בני בן ה-16 הוא ילד מורכב, המאובחן כילד עם הפרעות קשב וריכוז קשות, ואף סובל מפיגור קל. בעוד לרוב התלמידים כבר נמצאה מסגרת חלופית, אוראל מצוי עדיין בחוסר ודאות באשר למוסד חינוכי בעבורו לשנה הבאה", אומר אייל סלמאן השבוע. "בעיריית חדרה הציעו לנו להעביר אותו לישיבת בית שמואל של בני עקיבא, הסמוכה לבית החולים הלל יפה, אולם לצערנו המסגרת הזאת איננה מתאימה בעבורו, לא מבחינת עומק הדת, אף שזו לא הבעיה המרכזית, אלא בשל אי-התאמתו למסגרת. אוראל מאובחן עם בעיות למיניהן, ולא התרשמנו ששם זה מקום שיכול להכיל ולסייע באתגרים שעמם הוא מתמודד".

סלמאן גם הבהיר, כי הוא חושש מנסיגה במצבו של בנו לאחר שבתחכמוני הצליחו לייצב אותו, גם מבחינה לימודית: "צוות בית הספר היה יוצא דופן באיכותו ובמקצועיותו, וילדינו הצליחו להגיע להישגים נפלאים, דבר שלא קרה במסגרות אחרות. החשש שלנו כעת, שבלי המסגרת הזאת, ובלי מסגרת חלופית הולמת, הילד ייזרק לרחוב, ומצבו יידרדר. בהחלטה על הסגירה החליטו בעצם שאוראל לא מעניין איש. אחרי שהצליח כבר לכתוב, לקרוא, לפתור תרגילים, להגיש עבודות וכמו להיוולד מחדש, כעת אנחנו עומדים שוב בפני חוסר ודאות, וכל זה בגלל כדאיות כלכלית. אנחנו מבקשים מעיריית חדרה למצוא לנו פתרון חינוכי מתאים לילד ולצרכיו. אם אין בעיר מוצא, שימצאו לנו פתרון מחוץ לעיר, לרבות הסעות".

עוד טען סלמאן, שניסיונות לדבר ולהידבר עם אנשי מחלקת החינוך בעיריית חדרה, לא צלחו: "אני מתקשר ומתקשר ומשאיר הודעות, אך איש אינו חוזר אליי. אנחנו מיואשים ומשוועים לעזרה ולפתרון לבננו, לאן הוא יילך? העירייה לא יכולה להמשיך להתעלם מאתנו ולהותירנו בלי מוצא. אנחנו מצויים בחוסר ודאות מוחלט וחרדים מאוד מהעתיד".

ממשרד החינוך נמסר, כי "שיבוץ תלמידים למסגרות חינוך חל על הרשות המקומית על פי חוק, עם הפיקוח במשרדנו. בשל צנעת הפרט, לא נוכל להתייחס לנושא, מעבר לכך שהוא נמצא בטיפול מעמיק של הגורמים המקצועיים במשרדנו וברשות המקומית, ושטובת הילד לנגד עינינו והשיבוץ ייעשה בהתאם".

מהעירייה נמסר: "המסגרת שבה שובץ התלמיד היא ישיבת בני עקיבא בחדרה, בכיתה מיוחדת שתיתן מענה מותאם לצרכיו, כחלק ממדיניות משרד החינוך להכלה ולשילוב של תלמידים עם צרכים מיוחדים בחינוך הרגיל".