רותם כהן (צילום: טל שחר)

שר הפנים אריה דרעי, החליט לאמץ את המלצות הועדה הציבורית להגבלת הסכומים שישלמו הרשויות המקומיות לאמנים באירועי יום העצמאות בשנה הבאה, שנת 2020. התשלומים לאמן יוגבלו לסכום של עד 70 אלף שקלים להופעה של שעה בערב יום העצמאות. יצויין כי ביום העצמאות שיחול בשבוע הבא יש אמנים שמקבלים תשלום של למעלה מ-250 אלף שקלים להופעה קצרה.

כך למשל, על פי הערכות בתחום, יקבל הזמר רותם כהן שיופיע בחדרה כ-90 אלף שקלים. הזמר מרגי שיופיע בגבעת אולגה צפוי להרוויח כ-50 אלף כשיש לו לפחות חמש במות בערב יום העצמאות. גם הזמר אמיר דדון יופיע בחדרה כשההערכות מדברות על שכר של כ-50 אלף שקלים למופע. 

סכומים קטנים יותר של כמה עשרות אלפי ש"ח בודדים צפויים להרוויח מיומנה, טונה, רינת גבאי וסגיב כהן. מפנאי העיר חדרה לא הצלחנו לקבל מידע מדויק אודות הסכומים המדוברים. 

השר דרעי אמר בשבוע שעבר (29.4), כי החליט להביא לסיום את ההוצאות הכבדות על חשבון התושבים מדי יום העצמאות. השר דרעי: "לתושבי הרשויות המקומיות יש את הזכות ליהנות מהופעות איכותיות במחיר שפוי, לא על חשבון שירותים חיוניים אחרים".

בינואר 2019 הקים שר הפנים דרעי ועדה ציבורית, בראשות עדי אלדר, לשעבר ראש עיריית כרמיאל ויו"ר מרכז השלטון המקומי. הועדה גיבשה כללים לתקצוב אמנים במסגרת אירועי יום העצמאות ברשויות המקומיות. בוועדה חברים נציגי הגופים המייצגים את השלטון המקומי- שמעון קרן צבי, גזבר המועצה האזורית שער הנגב ועו"ד רות דיין מהמרכז לשלטון מקומי. כמו כן, נציג משרד הפנים- ליאור שחר, ראש אגף בכיר לתכנון מדיניות ואסטרטגיה וכן אשת האקדמיה ד״ר רויטל עמירן.

במשרד ציינו כי גם השנה, אנו עדים להוצאות כבדות מצד הרשויות של מאות אלפי שקלים להופעת אמן בודדת, אשר באות לעיתים קרובות על חשבון מתן שירותים חיוניים לתושבים, בעיקר ברשויות מוחלשות. 

במהלך דיוניה, שמעה הועדה סקירות ועמדות מפי נושאי משרה העוסקים בתחום ההפקות והאירועים. בין היתר, הופיעו בפני הועדה מנכ"לית אמ"י, נציג חברת הפקות, מנהלי מחלקות תרבות ברשויות וכן נציגת משרד התרבות.

הועדה הגישה את המלצותיה לגבי צעדי המדיניות הנדרשים, וזאת על מנת להבטיח שימוש הוגן וראוי בכספי ציבור ופריסה ראויה של אירועי התרבות ברשויות המקומיות על פני השנה. לקראת הגשת הדוח, הציגה הועדה את עיקרי הדוח לחיים ביבס כיו"ר מרכז השלטון המקומי ולשי חג׳ג׳, יו״ר מרכז המועצות האזוריות.