כשליש מההריונות מסתיימים בהפלות - זו עובדה ידועה. עם זאת, הסיבה להפלה נשארת במרבית המקרים נסתרת מהעין.

באגף נשים ויולדות של המרכז הרפואי הלל יפה החלו בביצוע בדיקת היסטרוסקופיה מכוונת, המבוצעת בטרם תהליך הגרידה.

ביצוע היסטרוסופיה בטרם גרידה. ד"ר חיימוביץ בחדר ניתוח | צילום: דוברות הלל יפה

"נשים שעוברות הפלה בשבועות מוקדמים (עד שבוע 10 להיריון), אינן זוכות במרבית המוחץ של המקרים לדעת את הסיבה להפלה.  לתחושת הצער והאובדן, מלווים לא אחת גם תחושת אכזבה עצמית של כישלון". כך אומר ד"ר שגיא חיימוביץ', מנהל השירות לטיפול אמבולטורי ולהיסטרוסקופיה באגף נשים ויולדות של המרכז הרפואי הלל יפה.

"אני שומע לא אחת את האישה חושבת בקול רם 'מה עשיתי לא נכון?' והלב נצבט. הבדיקה שאנו עורכים, נעשית כיום באופן בלעדי ב"הלל יפה", במסגרת מחקרית (ועדת הלסינקי), ויש בה בכדי לייצר "מהפכה קטנה", הן מבחינת הרופאים – שמקבלים כלים נכונים יותר ומבצעים את ההליך בצורה ממוקדת יותר, והן מבחינת הנשים, שמקבלות תשובה, שיש בה מן הניחום, וגם מן התקווה, שההיריון הבא יהיה אחר".

כיצד זה מתבצע בפועל?

הבדיקה המדוברת מוצעת במסגרת מחקרית לנשים שנאלצות לעבור גרידה מסיבות שונות.

"ממש לפני ביצוע הגרידה, אנחנו בעצם סוקרים את הרחם באמצעות היסטרוסקופ, בודקים את העובר, רואים את חלל הרחם ומוצאים ממצאים ספציפיים שמאפשרים לנו לבדוק מה לא היה תקין בעובר", מסביר ד"ר שגיא חיימוביץ', שיזם את הבדיקה. "לעיתים, כבר בבדיקה רואים את הסיבה ואת המום, ולעיתים בבדיקה שלאחר מכן מקבלים ממצאים שעשויים לתת לאישה ולרופאיה כלים על מנת למנוע, אולי, את המום הספציפי בהיריון הבא".

דוגמא אחת מיני רבות היא של אישה שהגיע לביצוע גרידה בשבוע 10 בשל היעדר דופק. בבדיקת ההיסטרוסקופיה שנעשתה לפני הגרידה, נראה כי לעובר מום פיזי ברור בראשו - נדגמה ביופסיה שנשלחה לביצוע מיפוי גנטי, בכדי לבדוק הסיבה. המיפוי הגנטי היה תקין, ולכן ההנחיה העיקרית לאישה היה ליטול באופן מסודר תוספי מזון נדרשים כגון חומצה פולית, שמחקרים מראים שמסייעים למניעת מומים בעובר. "נכון שההנחיה לנשים שרוצות להיכנס להיריון היא ליטול חומצה פולית, אבל מה שחשוב כאן הוא שהאישה גם קיבלה תשובה לכך שאין מדובר במשהו שעלול להיות "סידרתי" בהכרח, וזה חשוב", מציין ד"ר חיימוביץ.

תשובה לאישה, תשובה לרופא המטפל

נתון ידוע הוא שכשליש מההריונות מסתיימים בהפלה מסיבות שונות, ברובם המכריע, בוודאי בהריון המוגדר צעיר (עד שבוע 10 – 11) , הסיבה לא נבדקת. הבדיקה מאפשרת גם לרופאים, קבלת כלים טובים יותר להנחות את האישה בהיריון הבא, ובכך יתרונה הנוסף.

הבדיקה עצמה מתבצעת טכנית במהלך הגרידה, או נכון יותר "רגע לפני הגרידה", ולכן אינה יוצרת חוסר נוחות נוסף לאישה. בנוסף, הבדיקה מאפשרת ביצוע של גרידה מכוונת (בדיוק באזור ההשרשה), ועל ידי כך נמנעת פגיעה אפשרית בקירות הרחם ובהתאם האפשרות ליצירת הידבקויות, שהן אחד הסיבוכים השכיחים של גרידה, ואשר עלול לפגוע בסיכויי ההיריון הבא. בסיום הגרידה, ישנה בחינה נוספת באמצעות ההיסטרוסקופ על מנת לוודא שאין שאריות, ובכך גם נמנעת מראש האפשרות לגרידה חוזרת.

"נתוני המחקר באשר לבדיקה הוצגו בכנס בינלאומי בנושא היסטרוסקופיות שנערך בברצלונה בתחילת מאי 2019, וזכו להדים חיוביים ביותר",  מסכם ד"ר חיימוביץ'. אבל מעבר לעובדה שלנו כרופאים, נוצר כלי שנותן תשובה קלינית שמסייעת בהמשך, הרי שמה שחשוב לא פחות, ניתנת כאן תשובה ברמה הרגשית, שגם לה יש חלק לא מבוטל בהריון עתידי ובהפגת חששות וחרדות אצל האישה".