צעירים לפני גיוס מדריכים זה כמה חודשים תלמידים מחדרה, ומלמדים אותם את עבודת האדמה, איך לשתול צמחים, ובעיקר לאהוב את הטבע. תלמידים רבים בני העיר כבר הניחו את המכשירים הסלולאריים בצד לכמה שעות, והתחילו להתעניין בגידול צמחים וירקות.

מדובר בקבוצה של שמונה צעירים בני 18, כולם לפני שירות צבאי, שהגיעו מכל רחבי הארץ במסגרת שנת שירות למען החברה, של ארגון הנוער של "השומר החדש". הם בחרו לתרום ולהתנדב בחווה החקלאית "ערוגות פלז" בשכונת ברנדיס בחדרה, למען הקהילה והתלמידים בעיר.

אחד המתנדבים הוא אופק גונן מחיפה. "נושא החקלאות והאדמה נשכח כבר שנים", הוא אומר. "היום פחות מתעסקים בתחום הזה, והראש של הילדים או שח הנערים הוא יותר בתוך המכשירים הסלולאריים. הם לא יודעים כמעט כלום על החקלאות והטבע".

המתנדבים בחווה. "יש חוסר גדול בידע אצל הילדים שלנו בנושא האדמה" | צילום: אלבום פרטי

שמונת הצעירים עברו הכשרה על ידי ארגון הנוער של "השומר החדש". "נשלחנו להתנדב בחווה בשכונת ברנדיס בחדרה", אומר גונן. "החווה נמצאת במתחם של בית ספר חקלאי מיוחד במינו. זה שלוש שנים מתקיים שיתוף פעולה מלא בין השומר החדש לבין החווה, וזה הבסיס לפעילות שלנו. אנשי החווה קיבלו אותנו בשמחה, ומיד גייסנו תלמידים והתחלנו לעבוד אִתם".

כחלק מההתנדבות עם תלמידי חדרה, הם עוסקים בפעילויות הקשורות לחקלאות. "המטרה שלנו היא לחבר את הקהילה לאדמה, לחקלאות ולטבע", הוא מדגיש. "המרחב בחווה מלא בערוגות, ועם החניכים שלנו אנחנו שותלים ירקות וצמחים, מסדרים את מערכת ההשקיה ומטפלים בצמחים עד שיגדלו".

בנוסף, המתנדבים מעבירים לילדים תכנים וערכים הקשורים לאהבת הארץ והטבע. "אנחנו משוחחים עם הילדים על ערכים ועל אהבת הארץ, על הטבע והחקלאות, וגם על אהבת האחר ועל כבוד הדדי. אנחנו רוצים שהילד יניח את המכשיר הסלולארי לרגע בצד, ויידע שבחיים יש דברים אחרים. אנחנו רוצים שהילד יגיע לחווה ויחווה מגוון של פעילויות הנוגעות לעבודת כפיים".

יאיר ברנובסקי, תושב עמק יזרעאל שמתנדב במקום, מספר, כי יש תלמידים שמיד מתחברים לנושא, ויש אחרים שמתחברים פחות ולעיתים גם נוטשים. "אנחנו מגייסים את הילדים מכל בתי הספר בחדרה, ועובדים אִתם בקבוצות קטנות", הוא אומר. "הפעילויות שמתקיימות בחווה הן לא רק בתחום עבודת האדמה, אלא גם הסברה ומשחקי גיבוש. במקום מתקיימים גם אירועים קהילתיים בשיתוף ההורים. אחת הפעילויות המוצלחות היתה שוק איכרים, שבו הילדים מכרו את הירקות שגידלו. לפני שלושה חודשים שתלנו ירקות בכל הערוגות, וכשהגיע הזמן לקטוף, הזמנו את כלל הציבור, ואנשים רבים הגיעו וקנו מהירקות ששתלנו. זה היה נחמד מאוד, וכל הכסף שהרווחנו הלך לטובת פעילויות לילדים".

"אני מנהל שיחות עם החניכים שלי כדי שיאהבו את החקלאות", הוא ממשיך. "תמיד תמצא אותם בהתחלה משחקים בסלולארי, אבל אחרי זמן קצר הם מרוכזים בנושא. אני מבין שהילדים של היום אינם מחוברים לאדמה ולחקלאות, ולכן פעילויות מהסוג הזה תורמות להם הרבה".

בר גורן, תושב גבעת עדה, מתנדב בחווה. הוא מדריך קבוצה של חמש בנות מכיתות ה', ולדבריו הוא מרגיש כי בכל מפגש הן מתעניינות יותר ויותר באדמה ובטבע. "הן רוצות מאוד לצבור מידע חדש, למשל על החומר האורגני, על צמחים למיניהם, ועוד", הוא אומר. "יש חוסר גדול בידע אצל הילדים שלנו בנושאי האדמה והחקלאות. לפיכך, אנחנו באים לתרום שנה מחיינו למטרה הזאת. אנחנו רוצים שהציבור יידע עלינו יותר, ושהילדים יגיעו לחווה וילמדו על ארץ ישראל, על הטבע ועל החקלאות".