רחוב הרברט סמואל וסמטת פלטרין. "יש כאן עסקים בני 50 שנה שנסגרו, אחרים בדרך" | צילומים: אלעד גרשגורן 

רחוב הנשיא בחדרה, שהיה רחוב הקניות המרכזי של העיר, הולך ודועך בשנים האחרונות. עסקים רבים נסגרו, נכסים מוצעים להשכרה ובעלי העסקים מתלוננים על העדר השקעה מצד העירייה ועל תנועת קונים דלילה. אלא, שמתברר, כי הנשיא אינו הרחוב המרכזי הוותיק היחיד בעיר ששוקע. רחוב הרברט סמואל הולך בעקבותיו. באחרונה נסגרו לא מעט חנויות ברחוב, שנחשב לאחד מעורקי התנועה והסחר הבולטים בעיר.

תחושה של עזובה

"מה שקרה ברחוב הנשיא קורה לנו כאן. חנויות ותיקות שפעלו כאן במשך שנים ארוכות סוגרות את דלתותיהן, אחרות בדרך לסגירה, אין תנועת לקוחות, אין חניות ויש כאן פקחים שמסתובבים שמונה פעמים ביום", אומר השבוע בעל עסק, הממוקם בחלקו המערבי של הרחוב, וצפוי להיסגר בחודשים הקרובים. "זה לא רק עניין של רחוב עירוני, שמתמודד עם מציאות של קניונים ומתחמים חדשים. יש הרבה מה לעשות כדי לאפשר גם לנו להתקיים. עובדה שבערים אחרות כמו נתניה ורעננה, שיש להן אפילו קניונים ומתחמים מרשימים יותר מבחדרה, מרכזי העיר עדיין שוקקי חיים והקניונים לא קברו אותם".

בעלת עסק: "מצבנו בכי רע, אנחנו שורדים בקושי והרבה מאתנו לא יחזיקו מעמד יותר מחודש-חודשיים. פעם באזור שלנו התקיימו כל האירועים המרכזיים בעיר, למשל יום העצמאות, אבל לצערי הזיזו אותם מכאן. בנוסף אין חניה, ויש אכיפה מאסיבית של פקחים שמחלקים דוחות חניה, כך שלקוחות בקושי באים"

בעל העסק מפנה אצבע מאשימה כלפי העירייה, ואומר: "צריך רק שהעירייה תרצה, ושמישהו שם יחשוב מחוץ לקופסה. גם אם יש כוונות טובות להעיר את הרחוב, כמו למשל, לערוך אירועים בפיאצה כדי למשוך לקוחות, זה צריך להיות רק חלק מתוכנית כוללת שהעירייה צריכה להוציא לפועל, כדי להציל את הרחוב שהוא הנשמה של העיר. זה לא רק אינטרס שלנו, בעלי העסקים. בלי רחוב עירוני העיר נטולת אופי, כל עיר, לא רק חדרה".

רחוב הרברט סמואל וסמטת פלטרין | צילומים: אלעד גרשגורן 

יש לציין, כי המצב הירוד מבחינת תנועת קונים בהרברט סמואל זולג גם לסמטת פלטרין המתפצלת ממנו. גם שם נסגרו עסקים והתחושה הכללית היא של עזובה.

אלברט רינגולד, בעל "דקורטיבי", חנות לעיצוב הבית במרכז הרברט סמואל, צפוי לסגור את חנותו בספטמבר הקרוב, ולהעתיקה לחיפה: "פעלנו כאן שלוש שנים והבעיה הכי גדולה היא עניין החניה. לי כבעל חנות אין חניה, אז ודאי שאין חניה ללקוחות. אני, למשל, עושה הרבה שיווק דרך הפייסבוק, וכשאנשים מתעניינים בנוגע למוצר מסוים, ומבקשים את הכתובת של החנות כדי להגיע לקנות, הם נסוגים כשהם שומעים שזה בהרברט סמואל. הם אומרים לי 'לא תודה, אין שם חניה'. הקימו כאן לא מזמן כמה דוכנים בפיאצה, מן הפנינג כזה, ובשביל זה סגרו את כל הרחוב. הלקוחות שלנו לא יכלו להיכנס".

אחת מבעלות העסקים ברחוב הרברט סמואל, שעובדת במקום כבר חמישה עשורים, אומרת: "מצבנו בכי רע, אנחנו שורדים בקושי, והרבה מאתנו לא יחזיקו מעמד יותר מחודש-חודשיים. פעם באזור שלנו התקיימו כל האירועים המרכזיים בעיר, למשל יום העצמאות, אבל לצערי הזיזו אותם מכאן. בנוסף, אין חניה ויש אכיפה מאסיבית של פקחים שמחלקים דוחות חניה, כך שלקוחות בקושי באים. בשולי הכביש הקימו עמודי ברזל, מה שמפריע לנהגים ומקשה עליהם לעשות רוורס, למשל. יש כאן מריבות תדירות, שלא לדבר על מצבו התחזוקתי של הרחוב, שהוא מלוכלך ולא מזמין. כל זה רק מוביל לפשיטת רגל של העסקים שלנו".

אין אנשים ברחוב

ברחוב הרברט סמואל ממוקמים שישה סניפי בנק ומשרדים רבים של עורכי דין, אבל לטענת דני פליישמן, בעל עסק בהרברט סמואל ב-35 השנים האחרונות, זה לא עוזר: "מעולם לא היה מצב כזה. פתחו מתחמים בפאתי העיר ורוקנו אותנו מתוכן: מיקס, שערי חדרה, וילאג', מתחם באזור מכבי אש, ואיפה לא. פה ברחוב אין אנשים, אין תנועה. זה לא רק אצלנו, זה ברחוב הנשיא, זה ברחוב הגיבורים. כאן ברחוב יש עסקים בני 50 שנה שנסגרו, ואחרים בדרך. מעולם לא היה מצב כזה בעיר, וזה קורה כי לא נותנים לעסקים כאן לחיות. העיר הזאת נמצאת בשקיעה קשה, ולא נראה כי בעירייה יודעים מה לעשות בעניין הרחובות העירוניים".

רחוב הרברט סמואל וסמטת פלטרין | צילומים: אלעד גרשגורן

אלברט רינגולד,  הבעלים של "דקורטיבי":  "הבעיה הכי גדולה זה עניין החניה. לי כבעל חנות אין חניה, אז בוודאי שאין חניה ללקוחות. אני, למשל, עושה הרבה שיווק דרך הפייסבוק, וכשאנשים מתעניינים בנוגע למוצר מסוים ומבקשים את הכתובת של החנות כדי להגיע לקנות, הם נסוגים כשהם שומעים שזה בהרברט סמואל"

פליישמן מבקר את אופן קבלת ההחלטות של הנהגת העיר, ואומר: "אולי זה חוסר ידע של בעלי התפקידים בעירייה, אבל בכל זאת, בואו לא נכריז שיש מיליון שקלים בקופה העירונית, כפי שהם עשו, ונבקש מהציבור רעיונות מה לעשות בהם, כשבסוף השקיעו אותם בדשא סינתטי. בואו לא ניקח מאות אלפי שקלים ונתלה מטריות בפלטרין, בואו לא נתקצב בניית קיוסק היסטורי במאות אלפים. אלא — קחו את כל התקציב הזה ותפתחו קרן עזרה לחנויות ולעסקים קטנים המצויים במצב כלכלי קשה. איש אינו חושב על בעלי החנויות, איש אינו חושב איך לבוא לקראתנו ולעורר את הרחוב העירוני, אם זה בהסרת חסמים בירוקרטיים או ההקלות קטנות".

לדברי פליישמן, בתקופתו של ראש העירייה חיים אביטן, בכל יום חמישי מ-12:00 בצהריים ועד יום ראשון, הפקחים לא חילקו דוחות. "הם נתנו לנו לעבוד, וזה לא גרם לכאוס. היו פקחים רק כדי לשמור על הסדר, והיה סדר והייתה עבודה. אנשים באו, קנו בעשר דקות ונסעו. זה לא עניין פוליטי כלל וכלל, לי לא אכפת מי עומד בראש המערכת ומי סגנו, מה שמעניין אותי זה להחזיר את חדרה למה שהיא הייתה. אני לא מצפה שהיא תחזור לתקופת הזוהר שלה משנות ה-80 עד ראשית שנות ה-2,000, כי העולם השתנה בכל זאת, אבל שייתנו גם לנו לחיות", אומר פליישמן.

"תביאו אנשי מקצוע"

אחד מהלקוחות הקבועים ברחוב הרברט סמואל מציע ליושבים בהנהלת העיר לחשוב קצת אחרת: "אני בטוח שבעירייה לא יושבים אנשים שאומרים בזדון: בואו נהרוס את הרחובות הנשיא והרברט סמואל, אבל אם אתם לא מבינים בתחום, או מבחן המציאות מוכיח שעשרות עסקים נסגרו בשנה האחרונה ברחוב העירוני, תחשבו אחרת. תודו בכישלון, ותביאו אנשי מקצוע שמבינים בתחום, כדי לייעץ לכם".

על האירועים שמקיימת העירייה בפיאצה כדי לנסות להחיות את הרחוב הוא אומר: "זה נכשל, אנשים לא באים, כי צריך תוכנית רב-שלבית למקום הזה. קודם תשפצו, תחיו את הפיאצה עם בתי קפה, סושיות או כל מסעדה כמו בתל אביב, אז אנשים ירצו לבוא. בו-זמנית, העירייה יכול להציע לבעלי העסקים שישדרגו את העסק שלהם מבחינת נראות, בתמורה להנחה של שנה-שנתיים בארנונה. צריך לבצע כאן חשיבה ברמת המקרו, לאפיין את המקום ולהשקיע בו ואחר כך לשווק אותו, זה לא ברמת המיקרו של מטריות ושטויות".

רחוב הרברט סמואל וסמטת פלטרין | צילומים: אלעד גרשגורן

השבוע התקיימה ישיבת מועצת העיר שלא מן המניין, לבקשת חברי האופוזיציה בעיר, כשבין הנושאים שנדונו היה קידום תוכנית החייאת מתחמי העסקים ברחוב הנשיא ומרכז העיר. במסגרת זו נדרשה הנהלת העיר להציג בתוך 30 יום תוכנית עם לוחות זמנים והגדרה תקציבית לנושא.

בועז ביטון, יו"ר ש"ס וחבר האופוזיציה מסר: "כואב הלב לעבור במרכז העיר וברחוב הנשיא ולראות את העסקים במצב של גסיסה איטית. העסקים בחדרה הם מנוע הצמיחה של העיר חדרה, וחובה על העירייה לסייע לעסקים האלה להתעורר לתחייה ולשוב ולצמוח. תפקידה של העירייה לא מסתכם בלהעביר את משרדי מנהלת העסקים לחנות ברחוב הנשיא, אלא להציג תוכנית גדולה ומפורטת כמו שנעשתה ברחוב אחוזה ברעננה וברחוב הרצל בנתניה".

מעיריית חדרה נמסר: "העירייה, באמצעות החברה הכלכלית, יוזמת אירועים ופעילויות שונות ברחוב הרברט סמואל על מנת לעודד תושבים להגיע לאזור. רוב העסקים ברחוב וברחובות הסמוכים מברכים על היוזמה,  כולל אירועים כמו פסטיבל הבירה, חגים, שוק פרחים ועוד, שהתקיימו ומשכו אלפים במשך ימי הפעילות. העירייה תמשיך ליזום פעילויות ברחובות הללו לרווחת התושבים ובעלי העסקים. לקבוע כי הרחוב גווע, זו אמירה חסרת שחר ופופוליסטית הן מצד העיתון והן מצד מי שמשתמש בביטויים הללו".